


Információk, érdekességek
Jobb hangulatot szeretne? Menjen biciklivel munkába!
2014. október 21.
Javul a közérzete annak, aki kocsi helyett gyalog vagy biciklivel jár munkába. Könnyebben koncentrálnak, kevesebb stresszről számolnak be, mint azok, akik autót vezetve ingáznak - derült ki egy nagy léptékű, hosszú távú angol kutatásból.
Még a tömegközlekedéssel bejárók is jobban érezték magukat, mint azok, akik autóztak - idézte a BBC hírportálja a Kelet-angliai Egyetem (UEA) kutatóinak a Preventive Medicine című szaklapban megjelent tanulmányát.
Boldogabb, aki nem autóval utazik a munkahelyére?
Régóta köztudott, mennyi előnnyel jár a mozgás a testi egészség szempontjából, de az új tanulmány azt is kimutatta, milyen kedvezően hat a lelkiállapotra.
Az UEA és a Yorki Egyetem kutatói mintegy 18 ezer munkába járó adatait elemezték, amelyeket több mint 18 éven át gyűjtöttek az egész országból. A csoport tagjainak 73 százaléka autóval, 13 százaléka gyalog, 3 százaléka kerékpárral járt dolgozni, 11 százalékuk tömegközlekedett.
Fókuszban a szemünk fénye
2014. október 19.
Magyarországon évente több, mint hatezer ember veszíti el a látását, ugyanakkor odafigyeléssel, rendszeres szűréssel mintegy 4000 ember szeme világa megmenthető lenne. A szemünk fénye az egyik legértékesebb kincsünk, amelyet óvni kell, sokan azonban csak akkor érzik fontosságát, amikor már a szemük egészsége károsodott. Ma van a látás világnapja.
A Földön minden ötödik percben megvakul egy felnőtt, minden percben egy gyermek – ha a világtalanok száma a korábbi ütemben gyarapodna, 2020-ban elérné a 75 milliót. A WHO adatai szerint a világban 285 millió ember szenved látáskárosodásban, 39 millió a vakok, 246 millió a gyengén látók száma, ebből 19 millió gyermek látáskárosodott. A szembetegségek 90 százalékban a fejlődő országok lakóit sújtják, amely elsősorban a szegénység okozta vitaminhiánnyal, illetve a szemüveg és az orvosi ellátás hiányával magyarázható. Felmérések bizonyítják, hogy az emberek több mint 50 százalékának volna szüksége valamilyen látáskorrekcióra.
A jó látás elengedhetetlen a gyerekek fejlődéséhez
A gyermekek esetében is riasztó adatokról beszélhetünk, közel 30%-uk küzd valamilyen látásproblémával. A jó látás elengedhetetlen a fejlődésükhöz, hiszen a tanult információik 80%-a a látásukon keresztül jut el hozzájuk. Ha a családban magas fokú a rövidlátás vagy távollátás, illetve előfordult cukorbetegség vagy öröklődő szembetegség, fokozottan ajánlott a rendszeres szemészeti szakvizsgálat.
Váltsuk valóra vágyainkat!
2014. október 13.
Amikor tartósan rossz a kedvünk, nem mennek jól a dolgaink, netán depresszióba süllyedünk, hallgassunk arra a bizonyos belső hangra, mely vágyainkról szól! Teljesülésük lehetősége jobb kedvre derít, táplálja lelkesedésünket, és reményt ad jövőnk kedvező alakulásához. Ha viszont rejtett vágyaink belső hangját hagyjuk elhalkulni, egy idő után szinte „eltemetjük őket”, és később sem veszünk tudomást róluk. Pedig a pszichológusok szerint sokkal jobban tesszük, ha felélesztjük ezt a hiányérzetből fakadó, erős lelki törekvést. És ha mellé még megfogadjuk a szakemberek jó tanácsait is, bizonyos, hogy elképzeléseink nem csak a vágyálmok szintjén maradnak.
Nagy szükségünk van arra, hogy legyenek vágyaink – ne nyomjuk el őket! Különben reménytelenségbe, unalomba, sőt kilátástalanságba fulladhat az életünk – mondják a pszichológusok. Igaz, sokszor nehéz szavakba önteni mindazt, amire vágyakozunk, mert rendszerint érzelmekből, vagy a tudatalattinkból táplálkozik. Amellett könnyebb sajnálni magunkat, mint kifejezésre juttatni vágyainkat, és tenni értük... Pedig a szakemberek szerint a legtöbb esetben, még apátia, vagy tartósan komor hangulat esetén sincs szükség különösebb gyógymódra ahhoz, hogy rátaláljunk vágyaink beteljesítésének ízére. És ha már „belekóstoltunk”, erőfeszítéseket is fogunk tenni a megvalósításért. Hiszen mindnyájan tele vagyunk vágyakkal – elég csak egy keveset dolgozni rajta, hogy kifejezésre jussanak, és beteljesüljenek. De mit is tehetünk ennek érdekében? A pszichológusok alábbi jó tanácsai segítségünkre lehetnek azon képességünk kifejlesztésében, hogy könnyebben-nehezebben megvalósítható vágyainkat sikerre vigyük.
Ki a jobb nyomozó, Poirot, vagy miss Marple?
2014. október 11.
A legújabb kutatások fényében úgy tűnik, hogy a nemi hormonok életünk kezdetétől - az eltérő agyszerkezeten keresztül a nőknél és a férfiaknál kissé másképpen - befolyásolják az érzelmeket és azok kezelését, a gondolkodás mechanizmusát, sőt a viselkedést is. A viselkedési mintákat később a társadalmi, nevelési, pszichológiai hatások persze nagymértékben módosíthatják. Míg a nők érzelmei jobb és bal féltekéjükben egyaránt megtalálhatók, addig a férfiak érzelmeiket a jobb félteke körülírható területén "tárolják" A férfi tehát "helyére teszi", mintegy "fiókba zárja" érzelmeit. Az érzelmek kifejezésére szolgáló készségek központja viszont a bal féltekében van. Nem csoda hát, hogy a férfi nehezebben teremti meg a kapcsolatot a két központ között. Ezért ritkábban és nehezebben találnak utat érzelmeikhez, és sokkal nehezebben fejezik ki azokat.
Pontosabban sok férfi a szeretetét, érzelmeit nem szavakkal, becéző gesztusokkal, hanem tettekkel mutatja ki.
Egy gyakran idézett példa szerint egy pszichológus azt tanácsolta férfi kliensének, hogy fejezze ki jobban felesége iránt érzett szeretetét. A férfi hazament és lemosta az asszony kocsiját. Az még külön fokozza a problémát, hogy a nevelés, a társadalmi elvárások is abba az irányba hatnak, hogy az érzelmek kifejezése "férfiatlan" dolog. "Viselkedj férfi módra! Egy férfi nem sír!"
Érzelmi intelligencia – a sikeres ember sajátja
2014. szeptember 30.
Mára mindennapjaink szókincsének részévé vált az érzelmi intelligencia kifejezés. Folyamatosan használjuk, könyvek tucatjait találjuk a könyvesboltokban, és számos tesztet is kitölthetünk, hogy megtudjuk, hogy állunk érzelmi intelligencia kérdésében. Sőt, fejleszthetjük, változtathatjuk, tanulhatjuk… Mégis, minél inkább belemélyedünk a kérdésbe, annál erőteljesebben merül fel bennünk a kérdés: akkor mi is az érzelmi intelligencia és milyen szerepe is van életünkben?
Az Érzelmi Intelligencia (EI) tartalmát és elméletét elsőként egy amerikai szerzőpáros, Peter Salovey és John D. Mayer dolgozta ki a ’90-es évek elején.
Az érzelmi intelligencia
„Az érzelmi intelligencia az a képesség, hogy felismerjük az érzelmek jelentését és kapcsolatait, valamint gondolkodjunk, és problémákat oldjunk meg mindezek alapján. Az érzelmi intelligencia szerepet játszik az érzelmek észlelésében, az érzelmekhez kapcsolódó érzések asszimilálásában, valamint az érzelmek által hordozott információ megértésében és az érzelmek kezelésében.”
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...129130131...238