Információk, érdekességek

Fáj a válla a huzattól?

2014. november 09.

Vállfájdalom sok mindentől kialakulhat: egy rossz mozdulat, rándulás, izomgörcs, gyulladás is állhat a hátterében, viszont előfordulhat, hogy erősebb huzat váltja ki a kellemetlen tüneteket. Dr. Váradi Évától, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistájától megtudhatja, miért lép fel ilyenkor fájdalom, illetve mi lehet az oka annak, ha pár nap alatt nem múlna el a probléma. 

Ezért okoz fájdalmat a huzat

Az időjárás nem csak a hangulatunkra, hanem az egészségi állapotunkra is nagy hatással van. Legyen szó hideg- vagy melegfrontról, ekkor sok ember különböző problémákra panaszkodik. Sajnos nem csupán a hőmérséklet és a légnyomás, hanem a huzat is nagy befolyással bír, legfőképp a mozgásszervrendszerre. Ezt a bőr és az alatta lévő szövetek lehűléséből adódóan az izmok túlzott megfeszülése okozza, ami által romlik az adott területen a vérellátás, sőt akár még gyulladás is kialakulhat! Azt viszont érdemes hozzátenni, hogy ha mindig ugyanazon a területen tapasztalja a panaszt, illetve pár nap után sem múlik, úgy érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát!


Sportolás, korhatár nélkül

2014. november 03.

A test mozgásigénye nem függ a kortól. Sőt! A test gyorsabban öregszik, ha nem tornáztatjuk és nincs állandó edzésben. Nem túlzás azt állítani, hogy egy aktív negyvenévesnek lehet a teste olyan, akár egy 30 évesé. Függetlenül attól, hány évesek is vagyunk, a biológiai óra lelassításához a kulcs mindig ugyanaz marad: a rendszeres testmozgás.

Húszas éveink

Nagy buzgalmunkban azért éveink számát sem szabad figyelmen kívül hagyni, mert életvitelünk és testünk igénye változik. Bár minden gyakorlat erősítésen és cardioedzésen alapszik, a feladatok összetételének és mennyiségének összhangban kell lennie korunkkal.

Maradj mozgásban, és tartsd szinten fittséged!

Irigylésreméltó, amikor idősek mesélik, hogy milyen fittnek érzik magukat, mert mindennap teniszeztek... na persze ez akkor történt, amikor fiatalok voltak, de úgy beszélnek erről, mintha csak a múlt hét eseményeit elevenítenék fel. Hogy tisztában legyél korod korlátaival és igényeivel, kövesd kronológiai fittség-kalauzunkat, és fiatalabb, fittebb, szebb leszel, mint valaha.


15 percnyi előkészület a jó alvás érdekében

2014. október 31.

Már ásítozik, fáradtnak érezi magunkat este, egy hosszú nap után és közeledik a lefekvés ideje de tart tőle, hogy mégsem tud elaludni? Ahhoz, hogy ne sokáig hánykolódjon álmatlanul, illetve ne számolja a birkákat vagy a szobasarkokat az ágyban, elég megfogadni néhány jó tanácsot, és naponta 15 percet szánni a jó alvás előkészítésére.

Ha nem sajnálja ezt a kis időt, és követi az alábbi „menetrendet”, meg fogja látni, hogy esténként sokkal hamarabb elalszik, éjszaka pedig nem lesz nyugtalan az álma

5 perc 
A friss levegő és a nyugodt körülmények biztosítására


Miközben lefekvéshez készülődve a fürdőszobában tartózkodik, vegye kisebbre a fűtést (ha lehet) és jól szellőztesse ki a hálószobát. Még ha úgy érezi is, hogy túl hűvös lesz tőle odabent, tárja ki nyugodtan az ablakokat. Egy túl meleg, mindig bezárt ablakokkal „üzemeltetett” hálószoba ugyanis garantáltan hátráltatja a jó alvást és valószínűsíti a nyugtalan álmot. Ahhoz, hogy jól aludjon, bármilyen furcsa, az ideális szobahőmérséklet 16-18 C fok között mozog. És ne felejtse el összehúzni a sötétítőfüggönyt, vagy lehúzni a redőnyt a zavaró fények és zajok elkerülésére.


A női energiák kivirágzása

2014. október 28.

Napjainkban egyre több nő szembesül azzal, hogy a természetében rejlő tulajdonságokat, az alapvető női minőségeket - mint a lágyság, elfogadás-befogadás és gondoskodás - nehezebben, vagy egyáltalán nem tudja megélni. Ehelyett gyakran megjelenik a keménység, a változtatási kényszer és a küzdelem, ami sokkal inkább a férfi energia jellemzője. Mi lehet a jelenség oka és következményei? S mit lehet tenni a harmonikus változás érdekében?

A világ, melyet érzékelünk magunk körül, a polaritásra, ez ellentétekre épül, melyek azonban egységben léteznek. Nincs ez a másképp energetikai szinten sem, ahol az alapvető póluspár a férfi és a női energiák minőségeként jelentkezik.

Ezt a kettőséget már az ősi kultúrákban is felismerték és felhasználták mind a filozófiában és mind a gyakorlatban. A taoizmus például a jin és a yang energiák egymást kiegészítő hatásáról beszélt már évezredekkel ezelőtt. Azonban a modern tudományban ugyanígy megjelent a nemiség egymást kiegészítő ellentétpárja. Gondoljunk  például az analitikus pszichológiára, az anima (nő) és animus (férfi) meghatározására, melyek ideális  egyensúlya adja  a harmónia megélését.


Legjobb edzésformák magas vérnyomás esetén

2014. október 25.

edzésformák Bizonyára minden ember tisztában van a testmozgás fontosságával. Azonban a magas vérnyomásban szenvedők sokszor nem mernek edzeni, nehogy súlyosbodjon az állapotuk. Hogy miket lehet sportolni, és hogy miket érdemes ilyenkor kerülni, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás-specialistája beszélt.

Hogy edzés közben általában mennyivel nő a vérnyomás, nem tudni pontosan. Egészséges embernél attól függ, hogy adott terhelésre mennyire megy fel a vérnyomás és/vagy a pulzusszám, hogy mennyire edzett. Hirtelen, nagy erőkifejtésre a kevésbé tréningezetteknél gyorsabban, a jobb kondiban lévőknél lassabban, de akár 180/100 Hgmm körülire is felmehet a vérnyomás és 120 felettire a pulzus. Ez általában gyorsan – persze edzettségtől függő –,10 perc után jelentősen csökken, vagy normalizálódik.

Így sportoljon, akinek magas a vérnyomása

„A laza testmozgással járó mozgásformák – pl. úszás, futás, séta, labdajátékok, gimnasztika – az ajánlottak azoknak, akiknek eleve magas a vérnyomásuk. Azonban a súlyzózás és a passzív feszítőgyakorlatok inkább provokálják a vérnyomás emelkedését, ezért vagy kerüljük, vagy csak fokozatosan emeljük a terhelést! Fontos, hogy ilyenkor ne hajtsa túl magát az illető, mert akkor lazítás helyett csak stresszeli majd saját magát, illetve, ha túllép az adott kapacitásán, lehetőségein, akkor az könnyen sérüléshez vezethet, sőt, rosszabb esetben még szívprobléma lehet a vége. Viszont a legcélszerűbb az, hogy még mielőtt magas vérnyomással nekiállnánk sportolni, kérjük ki szakember tanácsát, aki pontos iránymutatással és tanácsokkal szolgálhat az edzéstervet illetően!” – mondja dr. Kapocsi Judit.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...128129130...238