Információk, érdekességek

Mit is jelenet valójában a lojalitás egy párkapcsolatban?

2013. november 22.

Sok definíció létezik, amelyek a lojalitást a hűséggel kötik össze, valójában azonban azt gondolom, ez csak egy megközelítése ennek a problémakörnek. Nem csak a társunkhoz való hűséget jeleneti, a megcsalás értelmezésében a lojalitás ennél sokkal többet takar.

Pszichológiai kutatások kimutatták, hogy egy kapcsolatban az érzelmi harmóniát tartják a legfontosabbnak a megkérdezett párok, amelyet aztán a következő kifejezésekkel kötöttek össze: hűség, lojalitás, szeretet és szerelem, valamint az áldozatvállalás. Ezeknek a jelentése azonban sokszor összemosódik, felcserélődik. A gond abból eredhet, hogy nagyon sokszor evidenciaként kezelik ezeket a kifejezéseket, értékeket, elvárásokat és nem szánnak időt, azoknak a részletes átbeszélésre, pedig így sok félreértéstől, vitáktól szabadulnának meg.


Tartós szomorúság, levertség - a depresszió senkit sem kímél

2013. november 16.

350 millió depressziós a világonA súlyos depresszió a munkaképtelenség második leggyakoribb oka a világon - derült ki a mentális betegség globális terheit elemző tanulmányból.A klinikai depresszió, más néven súlyos depresszív zavar (MDD) leginkább a munkaképes korú felnőttek között fordul elő, és több nőt érint, mint férfit.

Az egész világon legnagyobb arányban Afganisztánlegkisebb arányban Japán népességét sújtjaKözép-Amerikában, Közép- és Délkelet-Ázsiában pedig a munkaképtelenség vezető oka - tudósított a Healthline tudományos-ismeretterjesztő portál a PLOS Medicine című szaklapban megjelent tanulmányról.

350 millió depressziós a világon

A Queenslandi Egyetem professzora, Alize Ferrari vezette kutatócsoport azt vizsgálta, milyen terhet jelentett 2010-ben a klinikai depresszió az egész világon. A kutatást elvégezték húsz és tíz évvel korábban is.



A konfliktus kezel minket vagy mi őt?

2013. november 15.

Pofozkodó villamosvezető, ideges ügyfél a bankban, üvöltöző autósok és még sorolhatnám… Ugye mindenkinek ismerősek ezek a gondok, és valljuk meg, mi is estünk már át a "sötét oldalra", amikor magunkból kikelve hangoztattuk valós vagy vélt igazunkat. A deeszkaláció, más néven a konfliktushelyzet békés megoldását célzó módszer megakadályozza az "agresszió visszacsatolást", azaz meggátolja, hogy a konfliktus helyzet résztvevői támadó viselkedéssel vagy szóválasztással további agressziót gerjesszenek egymás ellen.

A konfliktuskezelési illetve a deeszkalációs (agresszió elleni) módszerek már régóta léteznek, de mint minden, ami a pszichológiával összefügg kissé gyanús számunkra. „Nem vagyok bolond, tudom kezelni az érzéseimet…” ez a standard válasz, ha szóba kerül a konfliktuskezelő tréning. Persze, az esetek 90%-ában tudjuk is, ám van az a pont, amikor a stressz elér egy olyan szintet, hogy még a legfegyelmezettebb embernél is „elszakad a cérna”. A szervezetünkben dolgozó stressz hormonok megnövelik szívritmusunkat, vérnyomásunkat, izzadni kezdünk, koncentrációnk csökken, fejfájás és migrén kialakulása sem ritka. Sokan a permanens stressz elől menekülnek szenvedélybetegségekbe, mint a dohányzás és az alkoholizmus. Főleg a munka utáni italozást tartják sokan stresszoldónak.


Akiknek átok a szexualitás...

2013. november 12.

Félek a szexualitástól - egyre többször keresnek fel hölgyek ezzel a problémával. Mitől lehet, hogy éppen életünk egyik legszebb oldala okoz néha pánikszerű félelmet, ezzel tönkretéve sok amúgy szeretetteljes kapcsolatot? Mi a baj velünk, a szexualitással vagy a férfiakkal?

A nők nem tudják mi a baj. Csak annyit tudnak, hogy kerülik az összebújást párjukkal. Illetve összebújni még lehetne, csak „azt” nem szeretnék. A miértre azonban nincs magyarázat. Van, akinek a gyomra már attól összeszorul, ha az estére gondol. Mindent megtesz, hogy párja figyelmét elterelje, vagy éppen erős migrénje lesz, vagy pedig halálos fáradtság gyötri. A kapcsolat pedig szép lassan kihűl, a felek eltávolodnak egymástól. Ezek a nők elmondják, hogy ők nem szeretnék elveszíteni párjukat, de ha nem találnak megoldást problémájukra, előbb utóbb bekövetkezik a szétválás.


A mozgás a nátha ellenszere?

2013. november 12.

Többen átestek már rajta, de sokan még csak most küzdenek az idei szezon első orrfolyással, köhögéssel, tüsszögéssel, torokfájással és levertséggel járó tüneteivel. Törvényszerű, hogy az ősz minden évben náthával kezdődjön, vagy létezik biztos módszer a megelőzésre?

Új évszak, új szokások
Az ősz sok változást hoz az életünkben. A rövidülő nappalok, borúsabb, hűvös, nyirkos időjárás nemcsak a hangulatunkra van hatással, de kedvező feltételeket teremt bizonyos kórokozók megjelenéséhez is. Ősszel-télen több időt töltünk zárt térben, illetve erre az időszakra esik az óvoda- és iskolakezdés időpontja is, így a közösségbe kerülő gyermekek is könnyen hazavihetik a fertőzéseket. Étkezési szokásaink is megváltoznak: a szezonális, friss zöldségek- és gyümölcsök helyét más típusú élelmiszerek váltják fel – sorolja a gyakrabban jelentkező légúti betegségek okait dr. Babai László orvos-természetgyógyásza. Teljesen normális, ha egy-egy fertőzésen átesünk, ez az őszi-téli időszak velejárója. Azonban ha úgy érezzük, hogy a legenyhébb betegség is hosszú időre ágyba kényszerít és a fertőzések szinte egymást követően ismétlődnek, érdemes életmódunkat górcső alá venni, mert könnyen lehet, hogy a gyakori betegeskedések oka itt keresendő.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...138139140...238